Arama Motorlarının en popüleri Google sitenizi değerlerken birden çok kriter kullanır. Bunların toplamında sitenizi arama sonuçlarında nasıl, ne kadar göstereceğini belirler ve uygular. Bu kriterlerden başlıcaları şu şekildedir;

Sitenizin Mobil uyumluluğu: Günümüzde artık bir çok arama ve site ziyaretleri mobil cihazlardan yapılıyor. Sitenizin mobil desteği yoksa özellikle mobil arama sonuçlarında görüntülenmeniz pek olası değil. Google Mobil Kullanılabilirliğe çok önem vermektedir. 

Sitenizin Yüklenme Hızı: Google indekslediği siteleri robotları aracılığıyla belli aralıklarla ziyaret eder. Sayfaların yüklenme hızlarını ölçümler ve yavaş açılan sitelere arama sonuçlarında öncelik vermez. Özellikle Mobil yüklenme hızları çok önemlidir. Bu sebepten AMP destekli, mobil yüklemesi hızlı olan siteler çok daha değerlidir.

Ziyaretçi Davranışları: Google kaç tıklama aldığınızdan çok ziyaretçilerin sitenizde kalma süreleriyle daha çok ilgilenir. Bir ziyaretçi sitenizde uzun süre kalıyorsa, site içinde başka sayfaları geziyorsa bu sitenin faydalı bir site olduğunu, ziyaretçilere doğru sonuç gösterdiğini düşünür ve arama sonuçlarında size öncelik verir. Sitenizin kolay gezilir ve anlaşılır olması çok önemlidir.

Diğer Sitelerden Verilen Bağlantılar: Backlink olarak ifade edilen bu durum, Google'a göre değerli, çok ziyaretçisi olan sitelerden sizin sitenize bağlantı verilmesidir. Değerlemesi yüksek bir site başka bir siteye link veriyorsa o sitenin de iyi bir site olduğunu düşünür.